اخبار ورزشیفوتبال ایران

کرانچار:اسدی تمامی خطوط قرمز را رد کرد

سرمربی تیم فوتبال امید، گفت: اعتقاد من این است که باید به صورت هجومی به سمت حریف حمله‌ور شد اما این مسئله را هم باید در نظر بگیریم که ما در مرحله حذفی بودیم.

به گزارش  پایگاه خبری پیشرو اسپرت و به نقل  از فارس، تیم فوتبال امید که با بازیکنان زیر ۲۱ سال وارد بازی‌های آسیایی شد، بعد از صعود از گروه مرگ این رقابت‌های به عنوان صدرنشین در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف کره جنوبی رفت که با تیم زیر ۲۳ سال به این رقابت‌ها آمده بود و از ۳ بازیکن بزرگسال هم استفاده می‌کرد. کره جنوبی ستاره خود که عضو تاتنهام است به همراه سه بازیکن دیگر که در جام جهانی ۲۰۱۸ حضور داشتند را هم به همراه داشت. در نهایت تیم امید در دیدار مقابل کره جنوبی شکست خورد تا دست خالی این رقابت‌ها را ترک کنند.

زلاتکو کرانچار سرمربی تیم امید در مورد دستاوردهای تیمش از حضور در بازی‌های آسیایی و اهدافی که از قبل مشخص کرده بودند صحبت‌های زیر را انجام داد.

*با بازیکنان زیر ۲۱ سال به مصاف تیمی با میانگین ۲۵ سال رفتیم

وی در مورد اینکه چه ارزیابی از حضور در بازی‌های آسیایی و حذف زودهنگام در این مسابقات دارد، گفت: فکر می‌کنم به هدفی که ما برای آن به اینجا آمدیم و بر اساس آن برنامه ریزی کردیم دست یافتیم. منظور از هدف این است که نمایش‌های بسیار خوبی را از بازی تیم‌مان دیدیم.  به شکلی که به عنوان تیم اول به گروه بعد صعود کردیم و در یک فینال زودرس  به کره جنوبی خوردیم. کره جنوبی از شانس‌های اصلی قهرمانی در این تورنمنت است. با وجود این مسئله بازیکنان ما تا دقیقه ۴۲ شانه به شانه تیم حریف رقابت کردند و شانس‌های گلزنی هم در این بازی به وجود آوردند. کره جنوبی دو گل به ثمر رساند و در سایر دقایق با وجود میانگین سنی زیر ۲۱ سال که هدفمان صعود به المپیک است موفق شدیم مقابل کره جنوبی که میانگین سنی ۲۵ سال داشت و چهار بازیکن از جام جهانی به همراه آورده بود بازی خوبی به نمایش بگذاریم. آنها با آوردن این تیم حاوی پیامی مهم بودند که فقط قصدشان رسیدن به قهرمانی است و در این راه دست به هرکاری می‌زنند.

* توانستیم تمامی بازیکنان‌مان را محک بزنیم

کرانچار در ادامه تأکید کرد: چیزی که جزو دستاوردهای برجسته  ما در این تورنمنت بود این است که با وجود نتیجه‌ای که در بازی با میانمار کسب کردیم در آن مسابقه با توجه به کارت زرد تعدادی از بازیکنان و مصدومیت برخی دیگر به بازیکنان دیگر هم فرصت حضور در این میدان سخت را دادیم. به همه بازیکنان خوب ما فرصت بازی رسید و توانستند توانایی خود را نشان بدهند و تیم محک خوبی خورد. قطعا در بازی‌های بین‌المللی متعدد پیش رو بازیکنان ما می‌توانند بیش از پیش بر اعتماد به نفس خود بیافزایند و با آمادگی بیشتر به رقابت‌های پیش رو برویم.

* اعتقاد من این است که باید با بازی هجومی به حریف حمله‌ور شد

سرمربی تیم فوتبال امید در پاسخ به این سوال که با وجود استفاده کره جنوبی از ۴ بازیکن حاضر در جام جهانی و نفرات بزرگسال و زیر ۲۳  سال تمایلی برای بازی تدافعی و بسته نداشتند، گفت: قبل از بازی با کره جنوبی این تیم را به خوبی آنالیز کردیم و تمام نقاط قوت و ضعف حریف را ارزیابی کردیم. سرمربی تیم فوتبال امید، گفت: اعتقاد من این است که باید به صورت هجومی به سمت حریف حمله‌ور شد اما این مسئله را هم باید در نظر بگیریم که ما در مرحله حذفی بودیم. در این مرحله فقط برد می‌تواند شما را به مرحله بعد ببرد. با در نظر گرفتن همه جوانب  تکالیفی را هم برای تک تک بازیکنان در نظر گرفتیم از بازیکنان خط حمله گرفته تا مدافعان وظایف خاص خودشان را داشتند و باید وظایف تدافعی هم انجام می‌دادند. تا زمانی که گل خوردیم بازیکنان به تکالیف خود به بهترین شکل عمل کردند. در دقایقی از بازی حتی جلوتر از حریفمان بودیم که موقعیت‌های گلزنی هم کسب کردیم اما استفاده نکردیم. بعد از بازی یک بر صفر کره جنوبی به خودش آمد و توانست از تجربه‌ای که دارد به عنوان ابزار برتر نسبت به ما استفاده کند.

* نسلی پخته و آماده در اختیار جامعه فوتبال ایران قرار می‌گیرد

کرانچار در ادامه خاطرنشان کرد: شاید الان بتوان گفت اگر کارمان را زودتر آغاز می‌کردیم و اردوهای بیشتری را پشت سر می‌گذاشتیم نتیجه به شکل دیگری رقم می‌خورد بله شاید می‌توانستیم دو سه مرحله بالاتر برویم اما همه می‌دانستیم تیمی که به تازگی جمع شده نمی‌توان با یکی دو ماه برگزاری اردوی زودتر بتوان تا مرحله نهایی پیش برد. به عقب باز نمی‌گردیم. از این پس اردوهایی که برگزار می‌کنیم همه در تقویم فیفا خواهد بود و بازیکنان لژیونر هم می‌توانند در کنار تیم حضور یابند. این فرصت برای تمام بازیکنان فراهم است تا شانس خود را امتحان کنند و به استحکام تیمی خودمان با کیفیت این بازیکنان هم بیافزاییم. رده‌های سنی جوان و بازیکنان زیر ۱۹، زیر ۱۷ و زیر ۱۶ سالی که در اختیار داریم یکی دو سال دیگر تازه تجربه‌ای بیشتری نسبت به قبل به دست می‌آورند و به رشد و بلوغ یک بازیکن دست می‌یابند که این اتفاق یک دستاورد بزرگ برای جامعه فوتبال ایران خواهد بود و در صورت راهیابی به المپیک و تجربه حضور در این تورنمنت بزرگ نسلی کاملا پخته و با تجربه در اختیار فوتبال ایران قرار می‌گیرد.

* به عقب باز گردیم باز هم با همان شرایط به مصاف میانمار می‌رویم

کرانچار در مورد اینکه بعد از بازی با عربستان و کره شمالی همه به تیم امیدوار شدند و آیا در صورت بازگشت دوباره به دیدار مقابل میانمار باز هم تصمیم به مدیریت بازی در این دیدار را می‌گیرد،‌ گفت: به هیچ وجه اگر به عقب باز گردیم در تصمیمم تغییری به وجود نمی‌آید. در آن مسابقه به ۶ بازیکن فرصت دادیم در این میادین سخت کسب تجربه کنند. این بازیکنان تلاش کردند تا ارزش‌های خود را نشان دهند و همچنین هدف ما این بود که به بازیکنانی که طی ۷۲ ساعت دو مسابقه سخت را پشت سر گذاشتند استراحت بدهیم. همچنین این فرصت را برای سایر نفرات فراهم کردیم که این نفرات را محک بزنیم و این احساس را نداشته باشند که به عنوان بازیکن تمرینی به اینجا آمدند و فقط همراه ما هستند. خیر اینطور نبود. این بازیکنان هم عضو تیم امید هستند و باید محک بخورند. در نهایت هم تیم اول شدیم. اما با این وجود از روی بدشانسی یا خوش شانسی به کره جنوبی خوردیم که در اینجا شکل اصلی تیم ما رونمایی شد. همه کارشناسان بر این عقیده هستند. حالا باید کار را با قدرت پیش برد. بازیکنان ذخیره هم مقابل میانمار تمام تلاش خود را کردند. میانمار تنها شانس خود را دنبال می‌کرد که بتواند به عنوان تیم دوم یا سوم به مرحله بعد برود. این مسئله خللی در کار ما ایجاد نمی‌کند. همه بازیکنان اعضای تیم ما برای مسابقات مقدماتی و انتخابی المپیک هستند.

* در برخی پست‌ها نیاز به بررسی‌ بیشتر بازیکنان داریم

وی در مورد اینکه آیا بر این عقیده است که آیا با همین تیمی که در مقابل کره جنوبی بود می‌توانیم به المپیک راه یابیم یا اینکه باید تغییراتی به وجود بیاوریم، گفت: در خلال چینش و گزینه‌هایی که از اردیبهشت تا شروع مسابقات داشتیم توانستیم به جز این ۲۰ بازیکن که در اردوی فعلی بودند به ۳۵ بازیکن برسیم. در طی این مسابقات نشان داده شد که شاید در پست‌هایی نیاز به جذب بازیکنان دیگر داریم. مثلا در پست دفاع راست و دفاع چپ می‌توانیم بررسی‌های بیشتری انجام دهیم. در پست پلی میکر در لیست گسترده‌ای که فدراسیون اعلام کرد حضور نداشتند. باید این فرصت را برای سایر بازیکنان مهیا کرد تا بازیکنان برای بازی‌های انتخابی المپیک آماده و مهیا شوند و به هماهنگی با سایر نفرات برسند. بازیکنان لژیونر هم فرصت همراهی با ما را نداشتند و قوانین بین‌المللی این اجازه را به آنها نمی‌داد. نقایصی داریم و باید این مسائل را برطرف کنیم.

* بازیکن خاطی تمامی خطوط قرمز را رد کرد

کرانچار در مورد اخراج یک بازیکن به دلیل مسائل انضباطی، گفت: قطعا سوال شما در مورد محمد امین اسدی است. با وجود اینکه او به دفعات رفتارهایی را انجام داد که مورد پسند شئونات جمهوری اسلامی ایران نبود و همچنین از موازین انضباطی تیم ملی فاصله می‌گرفت. در ابتدا سعی کردم با او صحبت و تلاش کنم به صورت مستقیم و غیر مستقیم با رفتارم به اطلاع او برسانم که رفتارش را اصلاح و روح انضباطی تیمی را حفظ کند. متاسفانه در مورد آخر خطایی را انجام داد که تمام خطوط قرمز را رد کرد. به عنوان یک تذکر جدی این جریمه را در نظر گرفتیم. درها را به روی او نمی‌بندیم و امیدواریم این اتفاق بتواند رفتار او را اصلاح کند و به رفتار شایسته‌ای برسد که بتواند شایسته نماینده مردم و یک نظام باشد. هر بازیکنی که در اردوی تیم امید هست یکی از معیارهایش داشتن شخصیت مناسب برای رعایت قوانین و مقررات کشور و تیم ملی است. سایر بازیکنانی که در اردو حضور داشتند سعی کردند به قوانین احترام بگذارند و مثل او آنقدر پا را فراتر از حد غیر مجاز نگذاشتند. بازیکنان داخلی و لژیونر وقتی به اردو می‌آیند باید بدانند چه بار مسئولیتی را به دوش می‌کشند. هیچ تفاوتی بین بار مسئولیت بازیکنان در تیم ملی بزرگسالان و امید نیست. باید در هر دو مورد به قوانین احترام گذشت و شان تیم ملی را حفظ کرد.

*  باشگاه‌ها باید مثل آموزگار بازیکنان متخلف را اصلاح کنند

وی در مورد اینکه آیا در مورد تغییر رفتار اسدی از برانکو سرمربی پرسپولیس که این بازیکن در آنجا فعالیت می‌کند مشاوره خواهد گرفت، اظهار داشت: از طریق برانکو نه بلکه از طریق باشگاه پرسپولیس تلاش می‌کنیم اطلاعات لازم را بگیریم. انتظار داریم باشگاه پرسپولیس تلاش کند تا در این مورد اقدام لازم صورت بگیرد. در حال حاضر کاملا کیفیت بازیکن و اشتباهاتی که دارد مشخص شده و تصویر مشخصی از این موضوع داریم. باید همه عوامل باشگاه برای هدایت این بازیکن تلاش کنند و او را به مسیر حرفه‌ای باز گردانند. می‌دانید حرفه‌ای بودن بسیار سخت است و شرایط دشواری دارد. حرفه‌ای بودن در زندگی نیاز به ایثار برای عدم انجام رفتارهای زیادی دارد. باور دارم همکار من برانکو که به عنوان مربی همیشه با او در ارتباط بودم به عنوان یک آموزگار برای بازگرداندن این بازیکن به شرایط حرفه‌ای تلاش خواهد کرد. واقعا حیف است با توجه به کیفیت‌هایی که این بازیکن دارد نتواند به پیشرفت لازم برسد. او جایگاهش را نزد ما از دست نداده اما تا زمانیکه این اشتباهات را در ذهن خود دارد و رفتارش را اصلاح نکرده نمی‌تواند نزد ما بازگردد. انتظار ما از باشگاه است. بازیکن بیشترین وقت خود را در باشگاه می‌گذارند و همه  باشگاه باید به صورت آموزگار با بازیکنان متخلف خود برخورد کنند و او را به مسیر درست بازگردانند. نباید با اعمال فشار مجدد باعث از بین رفتن بازیکن شوند. ما می‌خواهیم بازیکن باز گردد نه اینکه کیفیت او به طور کامل از بین برود.

حسین شیرازی مقدم

حسین شیرازی مقدم فعالیت رسانه ای خود را از سال 1389 و با مدیریت روابط عمومی در هیأت های ورزشی پهلوانی،رزمی،اسکواش، بیلیارد ، بیماران خاص و همچنین عضویت در مجامع خبری و رسانه ای آغاز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا