اخبار ورزشیفوتبال ایران

پیشکش یک افتخار ملی در لوای یک کینه/هدیه رایگان از تهران به ریو!

مسئولان فوتسال کشورمان به دلیل اختلافات شخصی حاضر شدند که به راحت‌ترین شکل ممکن یک افتخار ملی را به برزیلی‌ها هدیه بدهند.

به گزارش پایگاه خبری پیشرو اسپرت و به نقل از خبرگزاری فارس، سالهاست از آغاز فعالیت فوتسال در ایران می‌گذرد، رشته‌ای که از شروع فعالیتش تا به امروز افتخارات زیادی کسب کرده که جدیدترین آن قهرمانی در آسیا در سال گذشته بود و در سال ۲۰۱۶ نیز در جام جهانی مقام سوم را کسب کرد؛ البته فوتسال در سطح بانوان هم همیشه باعث افتخار ایران بوده و این تیم امسال توانست با اقتدار قهرمان آسیا شود.

 * کم لطفی به رشته‌ای پُرافتخار

نکته مهمی که وجود دارد این است که چرا به فوتسال که همیشه در عرصه‌های بین المللی افتخار آفرینی داشته این همه مورد کم لطفی مسئولین ورزشی کشور به خصوص فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال قرار گرفته البته این بی مهری و کم لطفی مسئولین فدراسیون همیشه مورد اعتراض پیشکسوتان فوتسال بوده که چرا به فوتسالی که این همه افتخار برای ایران کسب کرده هیچ توجهی نمی‌شود.

درحال حاضر فوتسال مشکلاتی زیادی از قبیل نبود اسپانسر، پخش مستقیم بازی‌های لیگ و… را دارد و به خاطر همین شرایط و وضعیت بد اقتصادی باشگاهها اکثرا بازیکنان ملی پوش روانه کشورهای دیگر شدند.

*کوچ بازیکنان ملی پوش به دلیل مشکلات اقتصادی به دیگر کشورها

حال با توجه به همه مشکلاتی که در این رشته ورزشی وجود دارد چند سالی است که بحث آقای گلی فوتسال  جهان در رسانه های داخلی و خارجی مطرح  بوده است البته این عنوان تا سال ۹۴ در اختیار وحید شمسایی کاپیتان پیشین تیم ملی و اسطوره فوتسال ایران با ۳۹۲ گل زده و نفر دوم الساندرو روسا ویرا ملقب به فالکائو بازیکن سرشناس و کاپیتان سابق تیم ملی برزیل با ۳۵۲ گل بوده است.

* شمسایی به دلیل اختلاف با ترابیان از تیم ملی کنار گذاشته شد؟

در سال ۲۰۱۲ که مجددا به عنوان مرد سال فوتسال آسیا انتخاب شده بود شمسایی در مصاحبه هایی که با رسانه‌ها داشته مدعی بود که به دلیل اختلاف با عباس ترابیان رئیس کمیته وقت فوتسال دیگر به تیم ملی دعوت نشد و هیچ وقت هم این فرصت پیش نیامد تا شمسایی از تیم ملی رسمأ خداحافظی کند.

 * خبر خداحافظی فالکائو در سال ۲۰۱۶ دل ایرانی‌ها را شاد کرد

نکته ای که وجود دارد تا سال ۲۰۱۲ فالکائو ۴۰ گل اختلاف با شمسایی داشت؛ این بازیکن چهار بار رسمأ از تیم ملی برزیل خداحافظی کرده که آخرین خداحافظی وی در جام جهانی ۲۰۱۶ بعد از شکست  تیم ملی برزیل مقابل ایران بود. در آن زمان این بازیکن تعداد گلهای خود را به ۳۸۵ گل رسانده یعنی هنوزم ۷ گل با شمسایی فاصله داشته است. خبر خداحافظی این بازیکن قبل از هر چیزی دل ایرانی‌ها را شاد می‌کرد به این دلیل که عنوان آقای گلی جهان توسط شمسایی همانند آقای گلی فوتبال در جهان توسط علی دایی در ایران ماندگار می شد.

* اهمیت آقای گلی فوتسال جهان برای  برزیلی‌ها

 اما این پایان ماجرا نبود عنوان آقای گلی فوتسال در جهان آنقدر برای فدراسیون فوتبال و مردم برزیل حتی با توجه به اینکه تمام افتخارتی که در فوتسال و فوتبال دنیا وجود داشت را به دست آورده بودند مهم بود که این فدراسیون با حمایت مردم یک بار دیگر فالکائو را با  چهار بار خداحافظی از تیم ملی مجددا به این تیم دعوت می‌کنندکه متاسفانه چند روز پیش این بازیکن  توانست با ۴۰۰ گل زده عنوان آقای گلی فوتسال را در جهان به دست بیاورد.

بعد از دعوت فالکائو به تیم ملی برزیل تاج ریاست فدراسیون فوتبال ساکت دبیرکل فدراسیون و کفاشیان سرپرست کمیته فوتسال در مصاحبه با رسانه ها  و در جلساتی که با شمسایی داشتند اعلام کردند نگران این موضوع نباشید ما نمی‌گذاریم به هیچ وجع این افتخار از ایران خارج شود و این عنوان متعلق به مردم ایران است و قرار شد که فدراسیون  چند بازی دوستانه برای تیم ملی با حضور شمسایی در نظر بگیرند تا وی مجددا موفق به گلزنی شود و از رقیب خود فاصله بگیرد.

 * چرا تاج به قول خود برای حمایت از ماندگار شدن آقای گلی جهان وفا نکرد؟

فدراسیون فوتبال به ریاست مهدی تاج و سرپرست کمیته فوتسال به مدیریت علی کفاشیان که در ابتدا مدعی بودند که ما از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نمی‌کنیم و برای تیم ملی چند بازی دوستانه با  حضور شمسایی در نظر گرفتیم، اما اکنون هیچ چیز خلاف اظهارات قبلی پیش می رود و دوستان مدعی هستند که به دلیل شرایط بد اقتصادی نمی توانیم این چند بازی را برگزار کنیم.

بعد از مطرح شدن این موضوع از سوی فدراسیون عده ای از مردم به صورت خودجوش و فقط به خاطر اینکه این افتخار در ایران ماندگار شود کلیه هزینه بازی‌های دوستانه ملی را متقبل شدند.

*مردم حاضر شدند کلیه هزینه بازی‌های دوستانه تیم ملی با حضور شمسایی را پرداخت کنند

 بعد از این اینکه فدراسیون و کمیته فوتسال متوجه حضور و حمایت مردم از این موضوع شدند اعلام کردند که اصلا جایگاه آقای گلی فوتسال در جهان در فیفا جایگاه رسمی و ثبت شده ای ندارد؛ البته شاید ما هم این حرف را تایید کنیم، اما چه اشکال دارد که ما این عنوان را در ایران نگه داریم. عنوان آقای گلی جهان چه به صورت رسمی و چه… اکثر کشورها قبولش دارند و این موضوع فقط برای فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال ایران اهمیتی نداشت. این عنوان آنقدر برای برزیل مهم بود که فدراسیون فوتبال با حمایت مردم این بازیکن  را دوباره به تیم ملی دعوت می‌کنند و بعد از اینکه این افتخار را کسب می‌کند در تمام توئیت‌های رسمی و سایت فدراسیون فوتبال و مردم این عنوان را به وی تبریک می گویند.

*عنوان آقای گلی جهان فقط برای مسئولان ورزشی ایران اهمیتی نداشت

حال سوال‌های زیادی مطرح است؛ مسئولین ورزشی کشور به خصوص مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال باید پاسخگوی آن باشند. اولین سوال این است که افتخار آقای گلی جهان حال چه در فیفا ثبت شده و چه ثبت نشده باشد اکثر کشورها این عنوان را قبول دارند و وحید شمسایی از ایران را به عنوان نفر نخست آقای گلی جهان در فوتسال مثل علی دایی در فوتبال می شناختند و این یک افتخار ملی برای ایران بود. آیا درگیری‌های شخصی و مشکلاتی که آقایان با شمسایی داشتند ارزش این را داشت که این افتخار ملی را از دست بدهیم؟

دوم اینکه چرا فدراسیون فوتبال که مدعی مشکلات اقتصادی برای چند دیدار دوستانه برای تیم ملی شده بود حمایت مالی مردم  را برای برگزاری این مسابقات قبول  نکردند و هزاران سوال بی پاسخ دیگری که وجود دارد.

* افتخاری که از دست رفت

امیدواریم کینه‌های شخصی که شاید از یکدیگر به هم داشته باشیم را با همدلی برای سربلندی ایران عزیز دور بریزیم. هنوز هم دیر نشده ما می‌توانیم بار دیگر این افتخار را  به ایران بازگردانیم. با توجه به اینکه وحید شمسایی تاکنون هیچ زمانی از تیم‌های ملی خداحافظی نکرده با دعوت وی به تیم ملی و چند بازی دوستانه تعداد گلهای زده او را بالا ببریم. مطمئن هستیم همه ما با همدلی و یکرنگی و حمایت همه جانبه از تیم ملی و شمسایی می توانیم  بار دیگر عنوان آقای گلی جهان در فوتسال را از فالکائو  پس بگیریم و به ایران عزیز بازگردانیم.

حسین شیرازی مقدم

حسین شیرازی مقدم فعالیت رسانه ای خود را از سال 1389 و با مدیریت روابط عمومی در هیأت های ورزشی پهلوانی،رزمی،اسکواش، بیلیارد ، بیماران خاص و همچنین عضویت در مجامع خبری و رسانه ای آغاز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا