اخبار ورزشیفوتبال ایران

برانکو: بزرگترین هوادار تیم ملی‌ام/ بازگشت رضاییان و طارمی بستگی به نیاز تیم دارد

سرمربی تیم پرسپولیس با حضور در برنامه علی ضیا به سوالات متعدد او درباره مسائل مختلف از نتیجه گیری در فینال لیگ باشگاه های آسیا و مشکل با کی‌روش گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری پیشرو اسپرت و به نقل از روابط عمومی «فرمول یک»، سیدعلی ضیاء امشب یکشنبه ۶ آبان در برنامه «فرمول یک» میزبان برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس بود.

وی در ابتدا درباره راهیابی به فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: نتایج خیلی درخشانی کسب کردیم و حیف بود اگر تا آخر نمی رفتیم. بازیکنان واقعا لیاقتش را داشتند باشگاه و هواداران نیز همینطور و همه شادند.

برانکو ادامه داد: همه دوستداران واقعی فوتبال و همه ایرانی ها مطمئنم که از این نتیجه شاد هستند. طبیعی است که هواداران دیگر دوست داشتند باشگاه آنها به این نتیجه برسد. همه می دانند این چقدر برای فوتبال ایران مهم است و می تواند فوتبال را تقویت و جوانان را ترغیب کند که به سمت فوتبال بیایند. روز به روز شرایط برای تمرین و مسابقات نیز بهتر می شود. استادیوم آزادی نیز قرار است ترمیم شود و ما بابت این نتایج خوشحالیم و افتخار می کنیم. AFC هرگز چنین نمایش و جوی را که در ورزشگاه آزادی خواهد بود نه داشته و نه نخواهد داشت.

اگر استادیوم ظرفیت ۵۰۰ هزار نفر را هم داشت پر می شد

وی تاکید کرد: خوشبختی بزرگی داریم و خوش شانسی مان این است که بازی برگشتمان در ایران است. AFC هرگز چنین نمایش و جوی را که در ورزشگاه آزادی خواهد بود نه داشته و نه نخواهد داشت، مثل بازی که در تهران بود. هیچوقت فینال جام ملت های آسیا و نه جام لیگ با این عظمت نخواهد بود و مطمئنم اگر استادیوم ظرفیت ۵۰۰ هزار نفر را هم داشت پر می شد.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به اینکه نظرش درباره اینکه ژاپنی ها دوست دارند پرسپولیس قهرمان شود، چیست، گفت: من این را نشنیده ام اما آنها اینطور فکر می کنند که با ما راحت تر می توانند بازی کنند تا السد و و‌الدوحیل. به هر حال آنها کارهای خودشان را تدارک می بینند و بازی با ما به زعم خودشان راحت تر از السد است. السد واقعا تیم خوبی است اما از ۴ بازی که با این تیم داشتیم دو تا را بردیم، یکی را مساوی کردیم و فقط یکی را باختیم.

بازیکنان پرسپولیس حاضرند خودشان را برای تیم قربانی کنند

برانکو در پاسخ به این سوال ضیاء که چطور تیم را اینگونه همدل و موفق کرده اید، توضیح داد: این حاصل مجموعه ای از اقدامات آماده سازی است که بچه ها کار کردند. همه می دانند که مشکلات زیادی داشتیم و همچنان این مشکلات هست. نمی توانستیم هیچ بازیکنی بگیریم و محروم بودیم و عملا چند ملی پوشمان رفتند. بضاعتمان همین بود. انتخاب خوبی از بین بازیکنان داشتیم؛ کسانی که از نظر شخصیتی بسیار افراد سلامتی هستند و واقعا حاضرند خودشان را برای تیمشان قربانی کنند. آماده هستند به شدت کار کنند و هیچ مانعی رودرروی خودشان برای هدف نمی بینند.

بدون بازیکنان هیچ کاری نمی توانستم بکنم

وی افزود: فرمول ساده است. خیلی کار کردیم و تیم به عنوان یک ید واحد و متحد بود. شاید السد تیم بهتر از ما داشته باشد اما من هیچ تیمی را برتر از تیم خودمان نمی بینم. السد ۸ ملی پوش قطری داشت، دو تا ژاوی و گابی داشت که قهرمانی جهان و اروپا را داشت. یک ملی پوش الجزایری و یک بازیکن کره ای داشت که او هم ملی پوش بود. ما تیم بودیم و بازیکنان خودشان را آماده فداکاری برای یکدیگر کرده بودند و حرف گوش می دادند. بازیکنان از همه مهم تر هستند و بدون آنها من هیچ کاری نمی توانستم بکنم.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال ضیا که چطور مورینیو و مربیان دیگر وقتی نتیجه نمی گیرند می گویند بازیکن ندارم اما شما هیچوقت چنین چیزی را نمی گویید، تصریح کرد: من به همین هایی که دارم اعتقاد و اعتماد دارم و از گریه کردن هیچ بهره ای حاصل نخواهد شد. کار زیاد موثر است. بچه ها زحمت کشیدند و فداکاری کردند و سخت ترین کار این بود که یک تیم باشیم. البته باید به هواداران هم اشاره کنم که ما را روی دستشان گرفتند اینقدر که تشویقمان کردند. در بازی مقابل الدحیل ما یک گل خوردیم و عملا حذف شدیم و هواداران بودند که ما را به نتیجه سه یک رساندند. درباره بازی با السد هم همینطور.

با مسلمان نامهربان نبودم

برانکو در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه چرا با مسلمان مهربان بودید، گفت: من اصلا با ایشان نامهربان نبودم و این حق مربی گری من است که ارزیابی کنم در چه زمانی چه بازیکنی بهتر است. ایشان قراردادش تمام شد و در سن ۲۸، ۲۹ سالگی طبیعی است بازیکنی نیست که بگذاریم روی نیمکت بنشیند. من آن موقع اولویت را به بشار و نورالهی دادم ارزیابی ام این بود که این بازیکنان بهتر در نتیجه گیری که پرسپولیس نیاز دارد کمک می کنند. مسئله دیگر اینکه با توجه به مشکلاتی که آن موقع داشتیم سیستم بازی مان را تغییر دادیم و از سیستمی که ۴ هافبک وسط به شکل لوزی بازی می کردیم شیفت کردیم به سمت ۴،۴، ۲ خطی. اینگونه کار سخت تر می شود. ربیع خواه که مصدوم شد. هافبکهای دفاعی مان را داشتیم و مجبور بودیم در تیم تغییر ایجاد کنیم. عملا این تغییرات جوابگو خواست تیم بود. بحث مهربانی و نامهربانی نیست. مربی وجود ندارد که یک بازیکن را دوست نداشته باشد مخصوصا بازیکنی که به دردش بخورد. حالا راضی شدید؟

وی اضافه کرد: بچه هایی بودند که بیشتر می توانستند به نفع تیم و مثمرثمر باشد. بازیکنی در آن سن روی نیمکت خوب است. همه بازیکنان دوست دارند کار کنند و بعضی هم تحمل می کنند و روی نیمکت می نشینند.

در ایران احساس می کنم در خانه خودم هستم

سرمربی پرسپولیس درباره علاقه ای که به ایران دارد و اینکه آیا ممکن است روزی در ایران زندگی کند، یادآور شد: ما کراوات ها مثل ایرانی ها احساساتی و وابسته به شهر و کشورمان هستیم ولی واقعیت این است که ایران کشور دوم من است و اینجا احساس خیلی خوبی دارم، مردم خیلی عالی هستند و واقعا احساس می کنم در خانه خودم هستم. اما در مثل می گویند هیچ جا خانه آدم نمی شود و هر کسی دوست دارد به خانه خودش برگردد. البته قطعا می توانم در ایران زندگی کنم و اقامت طولانی مدتم این را نشان می دهد.

سیدجلال حسینی ورزشگاهی مشابه آنچه در کرواسی ساختم در ایران می سازد

برانکو در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا ممکن است روزی ورزشگاهی مشابه آنچه در کرواسی ساخته در ایران ساخته شود، بیان کرد: همه چیز همیشه ممکن است. آنجا به کاپیتانمان سیدجلال حسینی آن مجموعه ورزشی را نشان دادیم و او قصد دارد مشابه آن اما بهترش را با استخر و دیگر محتواها تولید کند. این کار خیلی قشنگی است که او به عنوان یک ورزشکار که این همه به فوتبال ایران خدمت کرده همچنان دوست دارد در کشور خود بماند و از طریق زیرساختها بتواند شرایط بهتری را برای جوانان فراهم کند و فعالیتی قشنگ تر از ورزش وجود دارد.
وی در پاسخ به سوال ضیاء که پولش را از کجا می آورد، گفت: او در قطر بازی کرده و پول دارد!

۴ هزار کیلومتر فرار کردم و از دست زنم به ایران آمدم!

برانکو در پاسخ به اینکه آیا درست است پولهایش را به همسرش می دهد و زن ذلیل است، گفت: بله درست است. به خاطر همین است که اینجایم. ۴ هزار کیلومتر دورتر فرار کرده ام و آمده ام اینجا! فقط خانمم از یک بابت ناراضی است که می گوید همه پولهایت را در آن مجموعه ورزشی سرمایه گذاری کردی. آمدم دور شوم که خیلی سرم غر نزند اما قطعا از شما زن ذلیل تر نیستم.

ضیاء هم که پیش از این برانکو او را به اشتباه استقلالی توصیف کرده بود، از او پرسید چطور با وجود اینکه سومین گفت‌وگوی زنده شان را پشت سر می گذارند و دو گفت‌وگوی ضبط شده هم داشته اند، هنوز نمی داند او پرسپولیسی و البته مجرد است!

برانکو پاسخ داد: چون مدام مهمانان مختلف سر برنامه می آوری و چپ و راست خودت را عوض می‌کنی. یک مقدار می خواهی هوای طرفداران استقلال را داشته باشی، قدری سپاهان و قدری تراکتورسازی!

کری خواندن ها یکی از قشنگ ترین چیزهایی است که فوتبال ایران دارد

وی در پاسخ به این سخن ضیاء که اتفاقا بهترین دوستانم استقلالی هستند، گفت: ما همیشه این شوخی ها را می کنیم اما همین کری خواندن ها یکی از قشنگ ترین چیزهایی است که فوتبال ایران دارد. کمتر کشوری است که بتواند به این فضا افتخار کند. بازیکنان استقلال و پرسپولیس همه با هم دوست هستند اما این حرفها هم جذاب و خوب است. خبرنگارهایی که از کرواسی برای دربی آمده بودند، نمی توانستند باور کنند استقلالی ها و پرسپولیسی ها کنار هم نشسته اند و غذا می خورند بدون حادثه و درگیری. این قشنگ ترین شکل است. البته طبیعی است همه در زمین تمام تلاششان را برای تیم‌شان می کنند.

در ادامه عکس بچگی های بازیکنان پرسپولیس به نمایش درآمد و برانکو باید حدس می زد هر عکس متعلق به کدام بازیکن است و اکثر حدس هایش درست بود.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا پیشنهاد سرمربیگری برای تیم ملی ایران راداشته، اظهار کرد: خیر. برای ایران نه ولی برای کشورهای دیگر پیشنهاد داشتم.

کار روزانه را دوست دارم برای همین سرمربی گری تیم ملی را نپذیرفتم

وی همچنین درباره دلیل فعالیت نکردن در کشور خودش به عنوان سرمربی تیم ملی نیز گفت: این موضوع ۵، ۶ بار به من پیشنهاد شد اما به هر حال با تیم های دیگر قرارداد داشتم و مایل بودم قراردادم را به آخر برسانم. اما مهم ترین دلیلی که نپذیرفتم این است که کار روزانه را دوست دارم. اینکه هر روز با بازیکنان باشم و از پیشرفت آنها و کارم در کنار بازیکنان لذت ببرم.

سیگنالی به من رسید و با دالیچ برای تیم ملی صحبت کردم

برانکو در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا درست است او با زلاتکو دالیچ برای سرمربیگری تیم ملی ایران رایزنی کرده و این امر به خواسته فدراسیون بوده یا خیر، تصریح کرد: بله او بازیکن بنده بوده است. ۲۷ سال پیش او را به باشگاه خودم آوردم و او را بعدها تشویق کردم مربی شود. در شهر کوچکمان همشهری و دوستان خوبی هستیم و به او و همه نتایجی که برای فوتبال کرواسی و تیم ملی و خودش کسب کرده افتخار می کنم. سیگنالی به من رسید که از او بپرسم وضعیت او چگونه است و دوست دارد بیاید. مهم نیست از کجا این سیگنال رسید. من پرسیدم اما او همچنین با تیم ملی کرواسی قرارداد دارد. همین حالا پیشنهاد چین که رقم نجومی بود رد کرد و در فکر اینکه جایی برود نیست. سیگنال ها می آید دیگر.

بزرگترین هوادار تیم ملی ام و دلیلی برای بد بودن با کی‌روش ندارم

وی در پاسخ به اینکه اختلافش با کیروش از کجا شروع شد، تاکید کرد: این سوال را باید از ایشان بپرسید و این سوال مختص ایشان است. شما تا به حال شنیده اید من علیه ایشان حرفی بزنم؟ هیچ دلیلی برای بد بودن با کسی ندارم. مواضع خودم را دارم و هم در رسانه ها و هم به بازیکنان در باشگاه اعلام کرده ام بزرگترین هوادار تیم ملی ام. سیدجلال که ۱۱۵ بازی ملی دارد این را به بهترین شکل گفت. او رکوردار قهرمانی در فوتبال ایران است و قهرمانی آسیا شاه بیت موفقیت های او می شود. علی رغم که او به جام جهانی نرفت بزرگترین هوادار تیم ملی ماند و هست.

سرمربی تیم پرسپولیس تصریح کرد: نمی دانم چرا بعضی ها می خواهند مشکل ایجاد کنند. من با کسی مشکل ندارم سرم گرم بازی تیم و باشگاه و بازیکنان خودم است. شاید بعضی از ما مواضع متفاوتی داریم که داستان آن فرق می کند. شما هم شاید فکر می کردید باید نورالهی بازی می کرد نه امید به هر حال که نباید با هم دعوا کنیم. سرانجام آن چیزی که من می گویم می شود!

حسینی بهترین فصل کل عمر بازیکنی اش را امسال بازی کرده

برانکو در پاسخ به این سوال ضیاء که چطور شما در سال اول حضور در پرسپولیس اعتقادی به سیدجلال نداشتید اما حالا مدام از او حرف می زنید، آیا او عوض شده یا نگاه شما، بیان کرد: بحث تغییر دیدگاه نیست. من وقتی آمدم او نفت تهران بود که در لیگ قهرمانان بازی می کرد. تازه داشتم تیم را می شناختم و در اولین فرصتی که پیش آمد او را گرفتیم و بیرانوند را هم همینطور. هیچ مشکلی هم نبود و ملی پوش هم بود. از وقتی که به باشگاه آمد هم به عنوان کاپیتان او را گذاشتم چون شخصیت و شوق و بلندپروازی او را تشخیص دادم. او واقعا به تیم احترام می گذارد و با این سن و سالش نسبت به شرایط حاکم بر تیم خودش را تغییر می دهد. به نظر من بهترین فصل کل عمر بازیکنی اش را امسال بازی کرده. پارسال وحید امیری به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد و مبارکش باشد اما به نظرم سیدجلال بهترین بود.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به اینکه آیا علاقه برانکو به سیدجلال به انتخاب نشدن او در تیم ملی ربط داشته یا خیر، اذعان کرد: این را دیگر نمی دانم. باز هم سوال را از فرد اشتباهی کردی. از من نباید این را بپرسی. وقتی سرمربی تیم ملی را دعوت کردی باید این چراها را از او بپرسی.

پرسپولیس آنقدر پول دارد که بتوانیم کوبیده بخوریم

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به بازیکنانم تبریک گفتم چون باشگاه مشکلات عظیمی داشت و به خاطر بدهی هایی که سالها انباشته شده و باید پرداخت می شد، در آستانه حذف از لیگ قهرمانان بودیم. AFC هم پای کار ایستاده بود و دنبال نظم مالی در باشگاه ها بود. در اولین بخش اساسنامه حمایت از بازیکنان آمده و در همه جای دنیا همین است. درباره مبلغی که فیفا روی آن اصرار دارد حتی پاریسن ژرمن هم شاید مجبور شود نیمار را بفروشد یا در باشگاه های دیگر همینطور. به همین خاطر که نظم رعایت شود و این برای بازیکنان و باشگاه ها خوب است. ما بازیکنان صبوری داشتیم و بنده به اضافه کادر فنی امروز درباره همین موضوع با وزیر ورزش صحبت کردیم و انتظار داریم بعد از این وضعیت بهتر از قبل شود. البته آنقدر پول دارند که بتوانند کوبیده بخورند!
برانکو در پاسخ به اینکه چرا دغدغه های مالی را کنار گذاشته و مصاحبه های منفی نمی کند، اظهار کرد: برای خبرنگاران شاید خیلی جالب نباشد که بیایند تیتر بدهند و بگویند این هیچی حالی اش نیست این یکی پولم را نمی دهد، آن یکی از من متنفر است و…

هر تیمی چند بازیکن شاخص دارد و عادلانه نیست از کسی نام ببرم

وی در پاسخ به این سوال که دوست داشته کدام یک از بازیکنان استقلال را در پرسپولیس داشته باشد، گفت: استقلال بازیکنان خوبی دارد و امسال بازیکنان جدید زیادی گرفته است. زمان نیاز است تا همه اینها با هم تطبیق پیدا کنند. ما افتخار می کنیم که این طور پشت سر هم نتایج خوب می گیریم و رقابت با استقلال داریم و این برای فوتبال ایران خوب است. همه تیم ها چند تا بازیکن خوب دارند، در سایپا ترابی و رشیدی، در سپاهان بازیکن خوب جدیدی هست و فکر می کنم ناعادلانه باشد که اسم کسی را بیاورم. استقلال هم پر از بازیکنان با کیفیت و ملی پوش است. تراکتور سازی هم کاپیتان تیم ملی را خریده و هر تیمی چند بازیکن شاخص دارد.

بازگشت طارمی و رضاییان بستگی به نیاز تیم دارد

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به اینکه اگر مهدی طارمی و رامین رضاییان بخواهند برگردند به آنها اجازه می دهید، گفت: این سوال فرضی است و همه چیز بستگی به نیاز تیم دارد. ارزیابی و آنالیز که به چه تیپ بازیکنی نیاز داریم. من دلیلی نمی بینم اگر نیاز باشد. چون چیزی که همه ما دلمان می خواهد این است که پرسپولیس روز به روز بهتر شود و معیارهای انتخابمان را روز به روز بالاتر می بریم. وقتی رضاییان رفت گفتم محرمی، ماهینی و حتی ربیع خواه را داریم نهایتا نشان داده شد که حق با ما بود محرمی خارج رفت و بازیکن فیکس تیم ملی شده است. همه چیز بستگی به موقعیت دارد.

هیچ درگیری با طارمی نداشتم و برای ماندنش اصرار کردم

وی تاکید کرد: خیلی ها از من درباره طارمی می پرسند. ما هیچ درگیری با هم نداشتیم قبل از اینکه به قطر برود پیشنهاد قرارداد جدید را دادیم و نخواستیم بیرونش کنیم. من اصرار کردم تمدید کند خودش کتبی نوشت مایل نیست بماند و می خواهد پیشنهاد خوب قطر را بپذیرد. باشگاه حرکت خوبی کرد طارمی را فروخت و پولی هم از قبل آن به دست آورد. این حرفه ای گری است و از این داستانها نیست یکی از بازیکنی ناراحت و عصبانی باشد. سروش رفت و دوباره برگشت. چون نیاز داشتیم. فرشاد، صادق محرمی، امیری رفتند دنبال شرایط بهتر بودند و حق داشتند. نباید از آنها ایراد گرفت. آنها حرفه ای هستند و عمر بازی حرفه ای هم نامحدود نیست. این مدت زمانی که فرصت دارند باید زندگی شان را سامان بدهند.

بازیکن در تیم من به سختی وارد ترکیب اصلی و از آن خارج می شود

برانکو در این باره که برخی منتقدان می گویند شما سخت تعویض می کنید، اظهار کرد: هر مربی فلسفه کاری خودش را دارد. فلسفه من این است که تیم باید هر چه زودتر استانداردیزه بشود. وقتی علی پروین مربی بود وقتی از خواب بیدار می شد می توانستید در ذهنتان اسم بازیکنان را بیاورید. در تیم من بازیکن به سختی می تواند به ترکیب اصلی بیاید اما همینطور به سختی هم بیرون می رود و با اولین اشتباه هم او را کنار نمی گذارم نمی گویم حق با من است.

قهرمان لیگ قهرمانان آسیا می شویم

وی به این سوال که فکر می کنید فینال را چند چند می بریم،اینگونه پاسخ داد: چند چند مهم نیست فقط قهرمان می شویم.

در پایان این برنامه که با اجرا و تهیه کنندگی سیدعلی ضیاء شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت ۱۸ از شبکه یک سیما روی آنتن می رود، تندیس و مدال «فرمول یک» از سوی ضیاء به برانکو اهدا شد.

انتهای پیام/ک

حسین شیرازی مقدم

حسین شیرازی مقدم فعالیت رسانه ای خود را از سال 1389 و با مدیریت روابط عمومی در هیأت های ورزشی پهلوانی،رزمی،اسکواش، بیلیارد ، بیماران خاص و همچنین عضویت در مجامع خبری و رسانه ای آغاز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =

دکمه بازگشت به بالا