با قهرمانان

باقهرمانان/الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو، بازیکن فوتبال اهل ایتالیا است. دل پیرو اولین بازی ملی خود را در یورو ۹۶ مقابل روسیه انجام داد. الساندرو دل پیرو در سال ۲۰۰۰ بعنوان پر درآمدترین فوتبالیست دنیا شناخته شد. ضمنا الساندرو دل پیرو به همراه روبرتو باجو در مکان چهارم بهترین گلزنان تاریخ تیم ملی ایتالیا قرار دارد.

بیوگرافی الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو به تاریخ ۹ نوامبر سال ۱۹۷۴ درشهر ِ کُنیان (ونتو) ایتالیا به دنیا آمد، الساندرو دل پیرو، فرزند جینو الکتریسین و برونای خانه دار می باشد. پدرش جینو تکنسین برق بوده و اکنون بازنشسته است.

 

دوران کودکی الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو، در دوران کودکی همواره عادت داشت با دوستانش نلسو، پیرپائولو و جیوانی پائولو در حیاط پشتی خانه فوتبال بازی کند. همهٔ آنها رویای فوتبالیست شدن را در سر می‌پروراندند اما فقط الساندرو دل پیرو به این رویا جامهٔ عمل پوشاند.

 

استفانو دل‌پیرو تنها برادر الساندرو است که ۹ سال از کوچکتر است و پیش از اینکه مصدومیت گریبانگیر او شود مدتی را در باشگاه سمپدوریا به فوتبال حرفه‌ای اشتغال داشت. در دوران کودکی الساندرو دل پیرو، خانواده‌اش پول چندانی برای سفر به نقاط مختلف دنیا نداشتند و برای همین الساندرو دل پیرو آرزو داشت که رانندهٔ کامیون شود تا بتواند به تمام دنیا سفر کند.

 

الساندرو دل پیرو، در سن هفت سالگی برای تیم خردسالان سن وند میانو و بعنوان دروازه‌بان بازی می‌کرد. مادرش ترجیح می‌داد الکس دروازه‌بان باشد تا خطر مصدومیت احتمالی وی کمتر شود. ولی سرانجام روزی برادرش استفانو به مادرش گفت: «نمی‌بینی الکس در خط حمله عالیست؟» و اینگونه بود که الساندرو دل پیرو یک مهاجم شد.

 

زندگی شخصی الساندرو دل پیرو

بیوگرافی الساندرو دل پیرو,عکس های الساندرو دل پیرو,الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو و همسرش

 

الساندرو دل پیرو از سال ۱۹۹۹ با ” سونیا آموروزو ” آشنا شد و در سال  ۲۰۰۵ با او ازدواج کرد. حاصل ازدواج الساندرو دل پیرو با سونیا  تا به اینجا متولد شدن ۲ پسر و یک دختر به نام های توبیاس (۲۰۰۷)، دورتا  (۲۰۰) و ساشا ( ۲۰۱۰ ) است.

 

زندگی ورزشی الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو، با بازی در تیم محلی سن وند میانو در سال ۱۹۸۸توسط استعدادیاب‌های تیمهای معتبر شناسایی شد و در سن ۱۳ سالگی برای بازی در تیم پادووا کالچیو خانواده‌اش را ترک کرد. اولین بازیهای الساندرو دل پیرو در فوتبال حرفه‌ای به سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد زمانی که الساندرو دل پیرو، چهار بازی در سری ب انجام داد. در فصل بعد تعداد بازیهای دل پیرو به عدد ده رسید و او اولین گل خود را نیز به ثمر رساند.

 

الساندرو دل پیرو در یوونتوس

بیوگرافی الساندرو دل پیرو,زندگی شخصی الساندرو دل پیرو,عکس های الساندرو دل پیرو

عکس های الساندرو دل پیرو

در سال ۹۳ الساندرو دل پیرو به باشگاه یوونتوس رفت، باشگاهی که تا امروز هم هنوز در آن بازی می‌کند. الساندرو دل پیرو اولین بازی خود را در سری آ و در سپتامبر ۱۹۹۳ در برابر تیم فوجیا انجام داد. الساندرو دل پیرو اولین گلش را در بازی بعد و در برابر رجیانا به ثمر رساند و سپس در اولین بازی که بعنوان بازیکن ثابت بازی کرد در برابر پارما یک هت-تریک (سه‌گل) به ثمر رساند.

 

در اولین فصل حضور الساندرو دل پیرو در یووه این تیم موفق به فتح اسکودتو بعد از ۸ سال شد. دل پیرو به همراه باشگاه تورینی موفق به فتح ۷ اسکودتو (۱۹۹۵, ۱۹۹۷, ۱۹۹۸, ۲۰۰۲, ۲۰۰۳, ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶)، یک جام قهرمانان اروپا (۱۹۹۶) و یک جام بین قاره‌ای (۱۹۹۶) شد.

 

بهترین فصل الساندرو دل پیرو در سال ۱۹۹۸-۱۹۹۷ بود جایی که دل پیرو ۲۱ گل در لیگ ایتالیا به ثمر رساند و با زدن ۱۰ گل در لیگ قهرمانان آقای گل آن رقابتها شد. یکی از آن گلها ضربه آزاد معروف الساندرو دل پیرو در برابر موناکو در مرحلهٔ نیمه نهایی بود. گل دل پیرو در دیدار فینال در برابر دورتمند نتوانست مانع شکست ۳-۱ یووه در آن دیدار شود.

 

در فصل ۹۹-۱۹۹۸ الساندرو دل پیرو، از آمادگی به دور بود ضمن اینکه یووه هم با اتهامات دوپینگ که بعدآ از آن تبرئه شد دست به گریبان بود. در اکتبر همان سال الساندرو دل پیرو دچار مصدومیت شدیدی از ناحیهٔ زانو در برخورد با مارکو زانچی مدافع اودینزه شد و تا آخر فصل از رقابتها دور ماند. یووه بدون الساندرو دل پیرو دچار مشکل شد و فصل را با رتبهٔ نازل ششم به پایان رساند.

در همین دوران بود که جیانی آنیلی رئیس اسبق یووه الساندرو دل پیرو را با نقاش عصر رنسانس، پینتوریکیو مقایسه کرد و به او لقب پینتوریکیو داد. هوادران نیز به او لقب پدیدهٔ واقعی دادند،که اشاره‌ای به لقب رونالدو یعنی پدیده داشت که توسط هواداران تیم رقیب، اینتر میلان، به او داده شده بود.

 

نقطه قوت الساندرو دل پیرو
یکی از بزرگترین نقاط قوت الساندرو دل پیرو کارآمدی او در نقاط مختلف زمین به عنوان یک مهاجم است. هنگام شروع دوران بازیگری، الساندرو دل پیرو بعنوان مهاجم نوک بازی می‌کرد اما سپس در پست مهاجم دوم مورد استفاده قرار گرفت. دل پیرو همچنین توانایی بازی در پست هافبک بازیساز پشت سر دو مهاجم را دارد.

 

در زمان مارچلو لیپی، الساندرو دل پیرو در سیستم سه مهاجمه و در کنار بزرگانی نظیر جیانلوکا ویالی وفابریتزیو راوانلی به بازی گمارده می‌شد. با آمدن زین‌الدین زیدان الکس پشت سر فیلیپو اینزاگی به بازی گرفته می‌شد. سیستمی که بعدآ در آن زیدان جای خود را به پاول ندود و اینزاگی جای خود را به دیوید ترزگه داد.

بعد از یورو ۲۰۰۴ لیپی جای خود را به فابیو کاپلو داد. کاپلو اعتقاد چندانی به الساندرو دل پیرو نداشت و علیرغم میل هواداران بیشتر از خرید جدید یووه در خط حمله یعنی زلاتان ابراهیموویچ استفاده می‌کرد. با وجود این الساندرو دل پیرو موفق به زدن ۱۴ گل برای یووه شد و تاثیر زیادی در موفقیت یووه برای کسب ۲۸امین اسکودتوی خود داشت. پاس گلی که دل پیرو با یک ضربهٔ برگردان برای ترزگه مهیا کرد موجب پیروزی ۱-۰ یووه مقابل میلان در سن سیرو شد.

 

بازی الساندرو دل پیرو در سری ب ۲۰۰۶/۰۷
به عقیدهٔ کارشناسان، الساندرو دل پیرو در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ دوباره به اوج خود بازگشت و در کل رقابتها، ۲۰ گل برای یووه به ثمر رساند و این در حالی بود که کاپلو از دل پیرو به عنوان یک ذخیرهٔ صرف استفاده می‌کرد، تا به گفتهٔ خود کاپلو بتواند تاثیر آنی و لحظه‌ای بر بازی تیم بگذارد. الساندرو دل پیرو هیچگاه رابطهٔ نزدیکی با کاپلو نداشت و مدتی پس از رفتن کاپلو از یووه در وبسایت خود نوشت: «اگر کاپلو در یووه می‌ماند، من این تیم را ترک می‌کردم.»

الساندرو دل پیرو در سال ۲۰۰۶ با رکورد خوزه آلتافینی که همانا زدن شش گل بعنوان بازیکن ذخیره بود مساوی کرد. در ۱۰ ژانویه ۲۰۰۶ الساندرو دل پیرو، با زدن سه گل در مقابل فیورنتینا در جام حذفی به بزرگترین گلزن تاریخ یووه تبدیل شد.

الساندرو دل پیرو بدین ترتیب شمار گلهای خود را به ۱۸۵ گل رساند. رکورد قبلی با ۱۸۲ گل در اختیار جیامپیرو بونیپرتی بود. الساندرو دل پیرو آخرین گل یووه را در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ به ثمر رساند و بعد از آن فصل جریان رسوایی کالچیوپولی به وجود آمد.

 

الساندرو دل پیرو و بازی در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ در سری ب

زندگی نامه الساندرو دل پیرو,بیوگرافی الساندرو دل پیرو,تصاویر الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو، بازیکن سابق فوتبال اهل ایتالیا

یووه به سری ب سقوط کرد و دو اسکودتوی آخر آنها پس گرفته شد. الساندرو دل پیرو به عنوان کاپیتان اعلام کرد که در یووه می‌ماند و بطور تلویحی از سایر بازیکنان نیز خواست در کنار یووه باقی بمانند و گفت: «خانوادهٔ آنیلی و هواداران لایق این فداکاری هستند». این در حالی بود که بازیکنان بزرگی نظیر زلاتان ابراهیموویچ، فابیو کاناوارو و لیلیان تورام یووه را ترک کردند.

 

اولین بازی الساندرو دل پیرو بعد از قهرمانی در جام جهانی بازی جام حذفی در برابر چزنا در ۲۳ آگوست ۲۰۰۶ بود. چون یوونتوس در سری ب بازی می‌کرد، جام حذفی تنها امید آنها برای کسب یک سهمیهٔ اروپایی در جام یوفا بود. الساندرو دل پیرو که به تازگی از تعطیلات بازگشته بود کار را از روی نیمکت آغاز کرد و سپس در حالی که بازی ۱-۱ بود در دقیقهٔ ۷۴ وارد زمین شد و ثانیه‌هایی بعد گل پیروزی را برای یووه به ثمر رساند.

 

در بازی بعدی جام حذفی مقابل ناپولی هم الساندرو دل پیرو بعنوان بازیکن ذخیره در دقیقه ۶۱ وارد شد. یووه از حریف عقب بود ولی الکس دل پیرو دو گل به ثمر رساند تا یووه ۲-۱ جلو بیفتد. در نهایت بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. الساندرو دل پیرو ضربهٔ خود را گل کرد اما ناپولی در نهایت ۵-۴ پیروز شد.

 

فوتبال ملی الساندرو دل پیرو

بیوگرافی الساندرو دل پیرو,همسر الساندرو دل پیرو,عکس های الساندرو دل پیرو

تصاویر الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو، در حال حاضر چهارمین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال ایتالیا است. او اولین بازی خود را در یورو ۹۶ و در برابر روسیه انجام داد ولی در بین دو نیمه تعویض شد. برای قرار گرفتن در ترکیب نهایی تیم ملی برای جام جهانی ۹۸ الساندرو دل پیرو رقابت سنگینی با روبرتو باجو داشت و این در حالی بود که الساندرو دل پیرو هنوز از مصدومیتی که در فینال لیگ قهرمانان نصیبش شده بود به طور کامل رهایی نیافته بود. در یورو ۲۰۰۰ الکس دل پیرو یک بازیکن ذخیره بود و در دیدار نهایی دو موقعیت عالی گلزنی را مقابل فرانسه از دست داد.

در بازیهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ الساندرو دل پیرو گلی سرنوشت ساز برابر مجارستان به ثمر رساند که حکم به صعود ایتالیا به جام جهانی داد. الکس دل پیرو همان فصل، ۱۶ گل در لیگ برای یووه زد و با این تیم اسکودتو را فتح نمود. در رقابتهای جام جهانیی الساندرو دل پیرو بعنوان بازیکن ذخیره برابر مکزیک وارد میدان شد و دقایقی بعد گل تساوی ایتالیا را با ضربه سر به ثمر رساند. ایتالیا در دور بعد و در دیداری جنجالی برابر کره جنوبی با گل طلایی حذف شد.

 

الساندرو دل پیرو تا کنون هفت بار کاپیتان ایتالیا بوده‌است (در جام جهانی ۲۰۰۶ و در یورو ۲۰۰۸). او در ابتدا شمارهٔ ۱۰ می‌پوشید ولی بعدها آن شماره را به فرانچسکو توتی داد و خودش شمارهٔ ۷ به تن کرد، شماره‌ای که دوران ورزشی‌اش را با آن آغاز کرده بود. حتی پس از اینکه توتی تیم مل را ترک کرد الساندرو دل پیرو از پذیرش مجدد شمارهٔ ۱۰ سرباز زد و گفت ترجیح می‌دهد با همان شمارهٔ ۷ به بازی ادامه دهد. او در ماه مه به اردوی تیم ملی برای رقابتهای یورو ۲۰۰۸ و پس از ۹ ماه دوری از رقابتهای ملی دعوت شد و دومین بازیکن ایتالیایی شد که در ۷ تورنمنت ملی برای تیم ایتالیا بازی کرده‌است.

 

الساندرو دل پیرو در آگوست ۲۰۰۸، ۹۰امین بازی ملی خود را برابر تیم اتریش و در دیداری دوستانه انجام داد و پنجمین بازیکن تاریخ تیم ملی ایتالیا از حیث تعداد بازیهای ملی لقب گرفت. الساندرو دل پیرو علی‌رغم این که تا ۴۰ سالگی فوتبال را دنبال کرد اما بعد از بازی برابر گرجستان در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ دیگر هرگز به تیم ملی دعوت نشد.

 

افتخارات  باشگاهی الساندرو دل پیرو

بیوگرافی الساندرو دل پیرو,عکس های الساندرو دل پیرو,الساندرو دل پیرو

الساندرو دل پیرو در سال ۲۰۱۵، بازنشستگی خود را از فوتبال حرفه‌ای اعلام کرد

♦ 8 عنوان قهرمانی سری آ ( ۲ عنوان بازپس گرفته شده )

♦ 1عنوان قهرمانی سری ب

♦ 1 عنوان  قهرمانی کوپا ایتالیا

♦ 3 نائب قهرمانی

♦ 4 عنوان  قهرمانی سوپر کوپا

♦ 1 عنوان  قهرمانی چمپیونز لیگ

♦ 3 عنوان نائب قهرمانی

♦ 1 عنوان نائب قهرمانی یوفا کاپ

♦ 1 عنوان قهرمانی سوپر کاپ  اروپا

♦ 1 عنوان قهرمانی جام  اینتر توتو

♦ 1عنوان قهرمانی جام باشگاههای جهان

♦ 2 عنوان قهرمانی در تیم پایه ی یوونتوس

 

افتخارات ملی الساندرو دل پیرو

♦ 1 عنوان قهرمانی جام ِ جهانی

♦ 2عنوان قهرمانی جام ملت های اروپا زیر ۲۱ سال

♦1عنوان نائب قهرمانی جام ملت های اروپا

 

بازنشستگی الساندرو دل پیرو
در اکتبر سال ۲۰۱۵، پس از طی یک سال بدون باشگاه، الساندرو دل پیرو رسما بازنشستگی خود را از فوتبال حرفه‌ای اعلام کرد. دل پیرو همچنین اعلام کرد که به دنبال مربیگری حرفه‌ای فوتبال خواهد رفت.

حسین شیرازی مقدم

حسین شیرازی مقدم فعالیت رسانه ای خود را از سال 1389 و با مدیریت روابط عمومی در هیأت های ورزشی پهلوانی،رزمی،اسکواش، بیلیارد ، بیماران خاص و همچنین عضویت در مجامع خبری و رسانه ای آغاز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا